מהם פלבנואידים ?

מדובר בתרכובת כימית חשובה מאוד בצמח הקנאביס, התורמת לאפקט הפמליה ונושאת תפקיד משמעותי בטיפול בכאב. 

פלבנואידים הם חומרים פיטו – נוטרינטים הנמצאים כמעט בכל הפירות והירקות.

התפקיד הידוע של הפלבנואידים הוא הענקת הצבע לצמח, כלומר, את הפיגמנטציה של הצמחים. בנוסף, תפקידם הוא להגן על הצמח מפני קרני UV, מפני מזיקים ומפני מחלות.

הפלבנואידים נמצאים בכל חלקי הצמח ומגיעים לריכוז של אחוזים בודדים (3%-2%).

חוקרים גילו כמעט 6,000 סוגים שונים של פלבנואידים בטבע, כאשר רבים מהם ייחודיים לצמחים ספציפיים. בצמחי הקנאביס ישנם סוגי פלבנואידים שאינם נמצאים באף מקור אחר בטבע – Cannaflavins.

מחקרים מצביעים על כך שלפלבנואידים יש מגוון של השפעות רפואיות מועילות, כולל השפעות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון, נוגדות סרטן ועוד. לכל פלבנואיד יש תכונות אחרות ושונות, הקשורות בצורה זו או אחרת לריפוי ועזרה רפואית.

אחד הפלבנואידים המוכרים ביותר נקרא קנפלאבין אשר נחשב למשכך כאבים חזק מאוד ובעל תכונות אנטי-דלקתיות. 

כמו בטרפנים, גם לפלבנואידים מיוחסת השתתפות ב"אפקט הפמליה". זהו אפקט שמושג בזמן שימוש בקנאביס רפואי, במסגרתו בזמן כניסתו של הקנאבינואיד למחזור הדם בגופנו, הוא לא נכנס לבד אל התאים שלנו אלא הוא מגיע מלווה בחומרים נוספים שעוזרים לו להיספג טוב יותר ולהשיג השפעות רפואיות משמעותיות יותר על הגוף שלנו. כאלה הם הטרפנים והפלבנואידים אשר עוזרים לקנבינואידים להיספג טוב יותר בגוף, ומגבירים את ההשפעות הטיפוליות של הצמח.

כיום לא ניתן להשתמש בפלבנואידים לטיפול אישי, למרות שיש כמה וכמה מתוכם ששימוש ממוקד בהם יוכל לעזור לחולים רבים. חקר הפלבונואידים בקנאביס נמצא כאמור בשלבים מוקדמים יחסית. עם זאת, מעריכים כי במהלך השנים הקרובות התחום יתפתח ויהיה ניתן לאפיין זני קנאביס גם על פי תכולת הפלבונואידים שלהם, ולא רק לפי הרכב הקנבינואידים או הטרפנים המצויים בו.

Scroll to Top

כדי לגלוש באתר Greenmed
אתם חייבים להיות בני 18 ומעלה.

בכניסה לאתר זה, את/ה מסכימ/ה
לתנאים והגבלות ומדיניות פרטיות.