כיצד קנאביס רפואי מסייע לטיפול בחולי PTSD ?

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD ) הינה תסמונת נפשית המתפתחת בעקבות אירוע טראומטי שחווה אדם ובאה לידי ביטוי בשחזור של הטראומה, סיוטים ופחדים, חרדות, חוסר שינה ומתח, עצבנות והתקפי זעם. 

פוסט טראומה היא מהתסמונות הנפוצות ביותר שמטופלות באמצעות קנאביס רפואי בעולם. נכון להיום הצטברו מחקרים והוכחות רבות התומכים ביכולתו של הקנאביס להקל על סימפטומי התסמונת ולשפר את איכות החיים של המטופל .

רבים סבורים כי טיפול בקנאביס רפואי בחולי PTSD ,  נועד אך ורק לסייע בהפגת המתח, בנדודי שינה וסיוטים. אך הרפואה יודעת אחרת, קנאביס רפואי אף מפחית זיכרונות טראומטיים מרכזיים.

ההסבר המדעי מסתמך על העובדה שהקנבינואידים המצויים בקנאביס רפואי משפיעים על חלקים במוח המעורבים בלמידה וזיכרון. 

המערכת האנדוקנבינואידית המצויה בגופינו הינה בעלת השפעה רבה על תחושות הכאב, החרדה, הלחץ ואיכות השינה. הקנבינואידים המצויים בקנאביס מפעילים רצפטורים במערכת העצבים המשפיעים על אזורי רגיעה וזיכרון במוח, ובכך מפחיתים את נזקי התסמונת.

מחקרים שבחנו את הקשר בין המערכת הקנבינואידית לבין PTSD, מצאו כי שימוש בקנאביס רפואי מאפשר למוח להפחית ולמתן התפרצויות זיכרונות הטראומה, מפחית חרדות ומקטין את עוצמת התסמינים.

מחקר אשר נערך ב- 9/6/2020 באוניברסיטת וושינגטון סטייט, עולה כי קנאביס רפואי מקל על תסמיני PTSD. במחקר נותחו נתונים של יותר מ- 400 מטופלים בקנאביס רפואי, אשר הזדהו כסובלים מתסמיני ה- PTSD.

המטופלים השתמשו ב- Strainprint, אפליקציית קנאביס רפואית שפותחה כדי לעזור למטופלים לעקוב אחר שינויים בתסמינים כפונקציה של זנים שונים ומינונים של קנאביס לאורך זמן. הקבוצה הניסיונית השתמשה באפליקציה באופן קולקטיבי יותר מ- 11,000 פעמים במהלך 31 חודשים ועקבה אחר תסמינים הקשורים ל- PTSD מיד לפני שאיפת קנאביס ואחריו. 

במחקר נעשה שימוש במודלים מרובי רמות כדי לחקור תוצאות ארוכות טווח של שימוש חוזר בקנאביס לניהול תסמינים אלו.

המחקר, הראה כי כל הסימפטומים הופחתו ביותר מ- 50% מיד לאחר השימוש בקנאביס. מינונים גבוהים יותר של קנאביס הפחיתו חרדות ומצבי רוח, והמינון המשמש לטיפול בחרדה עלה עם הזמן.

הקבוצה הניסיונית דיווחה כי הקנאביס הרפואי הפחית את חומרת הסימפטומים ביותר ממחצית, לפחות בטווח הקצר. 

מקור המאמר: Washington State University

Scroll to Top

כדי לגלוש באתר Greenmed
אתם חייבים להיות בני 18 ומעלה.

בכניסה לאתר זה, את/ה מסכימ/ה
לתנאים והגבלות ומדיניות פרטיות.